PF 2023 alebo ako sa starať o svoje duševné zdravie v novom roku

02.01.2023

Sviatky sa skončili, už teraz mám depresiu, keď si predstavím, čo ma v práci po novom roku čaká. 

Podľa WHO trápi depresia až 300 miliónov ľudí rôznych vekových skupín po celom svete. Postihuje viac žien ako mužov a jej najzávažnejšou komplikáciou je zvýšené riziko samovraždy. Až 800-tisíc ľudí s depresiou každoročne dobrovoľne ukončí svoj život v dôsledku tejto mučivej diagnózy. Samovražda je tiež druhou hlavnou príčinou úmrtia u 15 až 29-ročných. 

(Zdroj:https://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000644/1645143/Velky-zlom-vo-vyskume-najrozsirenejsej-dusevnej-choroby--Depresia-nemeni-len-dusu)

Pozbierala som pre vás na základe vlastnej skúsenosti zopár rád a tipov, ako v zimných mesiacoch predísť dlhotrvajúcim neprospešným duševným stavom:

  1. Nájdite si zimný šport, alebo ak je pre vás športovanie utrpením, tak si pohľadajte koníček, ktorý môžete robiť v chladných dňoch. Ja milujem napríklad otužovanie (suché aj mokré), zimnú turistiku, fotenie prírody v hmle, návštevu posilňovne, saunovanie, lyže, bežky... ale môžete sa učiť napríklad aj loziť na lezeckej stene. V zime máte príležitosť spomaliť a  venovať sa činnostiam, na ktoré si v lete ani nespomeniete. Pozorujte, ako sa zlepšujete, merajte si čas, zapisujte si svoj výkon. Nie je nič lepšie ako súťažiť sám so sebou a vyhrávať. Skúste to!
  2. Každý deň sa s niekým porozprávajte. Výskum spoločnosti Microsoft ukázal, že od roku 2000 sa rozsah pozornosti (attention span) znížil z dvanástich na osem sekúnd. Pre porovnanie, podľa spomínanej správy sa karas striebristý, alias zlatá rybka, dokáže sústrediť necelých deväť sekúnd. Štúdia istého britského zadávateľa reklamy ukázala, že ak sú ľudia doma, prechádzajú z jedného prístroja na iný (telefón, mobil, laptop atď.) v priemere dvadsaťjedenkrát za hodinu - a pritom majú zapnutú aj televíziu. (Zdroj: Nepočúvaš ma, Kate Murphy z originálu You are not listening, 2019).  Ľudský mozog nie je uspôsobený na znášanie toľkého náporu. Z každej strany sa na nás valia novinky, nestíhame sledovať, kde sa čo deje. A pritom nám uniká pravá podstata života. Preto sa snažte každý deň nadviazať rozhovor (naživo) aspoň s jedným človekom. A počúvajte ho! Nemyslite na to, čo mu odpoviete, alebo na to, ako ho čo najtrefnejšie doplníte, lebo určite viete, čo vám chce povedať. Počúvajte a snažte sa sústrediť na to, čo dôležité sa deje v jeho živote. 
  3. Spánok, spánok a ešte raz spánok. Čo robíte preto, aby ste mali kvalitný spánok? Môj priateľ ma napríklad minule prekvapil: "Ja zhasínam už okolo ôsmej. Všetko mám vypnuté, alebo ak moja priateľka napríklad pracuje na počítači, tak mám na očiach masku. Chodím po byte ako slepec, chytám sa stien, ale zvykol som si. Svetlo pôsobí na mozog ako stimulant a ja sa večer pred spaním stimulovať nechcem. Zistil som, že keď som večer potme, tak zaspím oveľa rýchlejšie a aj môj spánok je kvalitnejší".  Ak si neviete predstaviť, že by ste zhasli už o ôsmej večer, tak aspoň pred spaním nepozerajte televízor, nepodávajte prílišné športové výkony, nejedzte ťažké jedlá, neriešte komplikované veci s partnermi, nehádajte sa... namiesto toho si poseďte pri sviečke, pomeditujte si, prečítajte si knižku alebo si spravte svoju vlastnú ceremóniu s medicínou Rapé (indiánsky očistný tabak), vyložte si karty, zahrajte si na hudobný nástroj, pustite si uspávanku napríklad od Maoka. Nájdite si svoj vlastný uspávací rituál. 
  4. Nepite alkohol a nejedzte aspoň 2 hodiny pred spaním (ideálne po šiestej večer).  "Namiesto alkoholu som pred Vianocami začala piť domáci bio jablkový mušt od kamaráta. Sad majú v Mošovciach, zbierali ho ručne. Náklady na jednu fľašku omnoho prevyšujú predajnú cenu, bol to v podstate darček od priateľov. Vždy si na nich s láskou spomeniem, keď si večer nalejem za jeden." Ak sa správne stravujete počas dňa a teda začnete výdatnými raňajkami do deviatej, obedom do druhej hodiny, tak verte, že budete hladní už o šiestej večer. Môžte si kľudne dopriať aj výdatnejšiu večeru s tým, že najbližšie sa najete až ráno. Poviem vám, ja pracujem niekedy aj do ôsmej večer, tak sa mi stane, že sa najem aj neskôr. Ale vtedy si dám pozor na to, čo jem a snažím sa vyhnúť sacharidom. Keď sa neprejem večer, tak odmenou sú omnoho zaujímavejšie a akčnejšie sny!
  5. Apropo, sny! Zapisujte si ich! Vnímajte ich hlbší rozmer. Sny sú bránou do duše. V sne nemáme žiadne zábrany, posudzovania ani si nekladieme zbytočné prekážky. V sne vieme lietať, zaľúbiť sa do človeka, ktorý je tisíc kilometrov ďaleko a mať s ním napríklad aj vzťah. Snový svet je jeden úžasný zážitok. Ak sa naučíme pamätať si svoje sny, chýba už len malý krôčik k tomu, aby sme sa naučili chápať sami seba a dešifrovať, čo v bežnom živote potrebujeme. Ale vôbec to nemusíte tlačiť, čo  sa ešte nezmanifestovalo, je výbornou témou na snovú prechádzku.  Ak dodržím pravidlá v bode 3 a 4, pôjde to o to ľahšie.  A tak mi k úplnosti už vôbec nič nechýba. 
  6. Ako sa staviam ku svojim emóciám? Mám tendenciu ich potláčať? Hnev, zúrivosť, frustrácia... a sú vlastne vôbec moje? Z mojej skúsenosti a zo skúseností klientov, ktorí ku mne prichádzajú, je jedným z najčastejších dôvodov depresie to, že nevieme rozpoznávať, prijímať a púšťať svoje emócie. Ja som to veľmi silno zažila nedávno, bola som poriadne "nasratá" na jedného muža, pretože zrušil môj romantický plán, na ktorom som sa v mojej predstave dohodla sama so sebou. A stálo ma to dosť peňazí a energie.  Namiesto toho, aby som rovno vybalila karty na stôl, moja odpoveď bola len: "Je to OK, vôbec to nevadí, urob si, ako potrebuješ!"  Neminuli ani dve hodiny a už to vo mne začalo bublať a moja myseľ si šla svoje dramatické soiré. Našťastie tam bola so mnou priateľka Susannah: "Poď, začni chodiť do kruhu." (Boli sme akurát v okrúhlom ženskom chráme v Can Armenteras, šamanskom sídle v Španielsku). "Dýchaj, dostaň sa do tela. Skáč, dupaj, poriadne to vykrič z tela von."  Vôbec sa mi nechcelo, nemala som chuť robiť nič iné, len si v duchu nadávať, aká som len sprostá. Susannah: "Poď so mnou, hýb sa, dýchaj, zameraj sa na svoj stred, vydávaj zvuky. Použi svoje telo a svoje zmysly na to, aby si sa dostala zo svojej mysle von". Vykričala som sa ako ranené zviera, vôbec neviem, odkiaľ sa to vo mne vzalo.  Spotená som sa zvalila na zem. Uľavilo sa mi: "Veď je to vlastne dobre, že to zrušil, však mňa vlastne vesmír zachránil pred ďalším sklamaním!" Namiesto pocitu "zase ma niekto sklamal", som si mohla uvedomiť, ako si vytváram vlastné očakávania, ktoré nekomunikujem a projektujem si ich spôsobom, ktorý mi ale absolútne neprospieva. Nič nie je také zlé, ako to spočiatku vyzerá. Najväčšie drámy vytvára naša myseľ v snahe nás chytiť do príbehu. Používajte svoje telo na to, aby sa vám podarilo z tohto príbehu vystúpiť. Kričte, skáčte, behajte, váľajte sa po zemi. Očistite sa od svojich emócií. Ak vám to nejde takto osamote, príďte na odblokovaciu terapiu. (Tantric De-Armouring and Energetic Orgasm). Tá sloboda stojí za to.
  7. Staré nedorozumenia, nedoriešené vzťahy a myšlienky na minulosť sú tiež častým dôvodom na depresiu. Ak máte tendenciu sa často vracať do minulosti a prehrávať si udalosti, ktoré sa stali už dávno, ba ešte sa aj viniť za to, čo ste kedy urobili či neurobili, ako sa máte potom radovať z prítomnosti? Ak má vaša myseľ tendenciu ubiehať do minulosti alebo prítomnosti, nikdy nie ste tu a teraz. Život vám plynie a vy ako keby ste tu ani neboli. Preto odporúčam, DORIEŠTE si staré veci raz a navždy. Niekedy to ide rozhovorom, ale čo môžete urobiť aj sami, je metóda H´oponopono. Požiadate o odpustenie a vyšlete lúč lásky smerom k človeku, ktorý vám podľa vášho príbehu nejakým spôsobom ublížil. Prečo vy? Lebo vy ste si vytvorili túto situáciu vo svojom vesmíre a posielate vďaku a lásku bytosti, ktorá vám zahrala túto rolu. Keď to spravíte, povedzte si: "A už je to doriešené, už sa k tomu nikdy nemusím vracať."
  8. Myšlienky a starosti o budúcnosť sú zas zdrojom úzkostí, preto sa nestrachujte o svoju budúcnosť. Tá ešte nenastala! To budete riešiť, keď to nastane! Správy v TV, médiách a novinách majú za úlohu udržať nás v strachu o vlastnú budúcnosť. Že sa za pol roka zvýšia ceny energií, pomrieme tu na nejaký vírus, v tom a tom roku (mesiaci) bude vojna  a nebudeme mať čo jesť... A kto to tvorí? Je to moje? Ako mi tieto myšlienky pomáhajú v mojom živote teraz? Čo tu tvorím?
  9. Toto som už spomenula, ale zopakujem: Nemajte (vôbec) žiadne očakávania na seba ani na ostatných. Očakávania tvoria dlh. Očakávania mám, keď mi niečo chýba a ja od niekoho alebo niečoho očakávam, že mi zaplní to prázdne miesto (ten dlh). Väčšinou sa to deje nevedome a ja si neuvedomujem, aký dlh mám tendenciu zapĺňať. Toto sa dá vystopovať pomocou emócie, ktorou si to očakávanie tvorím. Keď to prevrátim a pozriem sa na to opačne, táto emócia mi vytvorila aj nedostatok. Čo potrebujete v sebe zaplniť? Akým spôsobom si to môžete zaplniť sami?
  10. Buďte si vedomý, resp. starajte sa o svoje Archetypy, teda pod-osobnosti. Aspoň o tie základné tri. Čo potrebuje moja vnútorná žena, muž alebo dieťa v momentálnom okamihu? Ako sa potrebuje prejaviť, alebo ak sa už prejavuje, akým spôsobom môžem podporiť proces? Sú všetky moje potreby (napr. kreativita, starostlivosť, potreba byť chválený / ocenený, potreba byť systematický, mať veci naplánované) naplnené? Ktorému archetypu patria? Akým spôsobom si ich môžem sám doplniť? Akým spôsobom sa môžem o tú svoju časť postarať tak, aby som ako bol ako celok v rovnováhe?

Ak niektorému z uvedených bodov úplne nerozumiete a máte záujem dozvedieť sa viac, budem rada, keď mi napíšete.

Namiesto predsavzatí na rok 2023 odporúčam, aby ste si spravili svoj osobný Vision Board.

Čo je to Vision Board?

Zoberte si tvrdší papier A3 alebo korkovú tabuľu. Maľujte, kreslite, lepte. Nájdite si na internete a vytlačte alebo povystrihujte z novín a časopisov obrázky, ktoré budú reprezentovať to, čo by ste si priali zažiť v roku 2023. Buďte kreatívni! Vyveste si svoj Vision Board na viditeľné miesto a každý deň sa naň pozerajte, môžete si spraviť peknú ceremóniu pri jeho vytváraní a vždy si pripomenúť ten pocit. Sledujte, ako sa vaše sny plnia. Držím palce!

Ešte jedna rada na záver. Ak chcete byť mentálne zdraví, žite v prítomnosti. Radujte sa z prítomného okamihu. Ak cítite smútok, buďte smutní, plačte, prejavte to. Nič nepotláčajte. Prijímajte všetko také, aké je. Hlavne seba. Milujte bezpodmienečne. Bez očakávaní.

Želám všetko dobré do nového roka!

Lucia Jasna