Octavio Rettig

22/09/2019

*****Videá a fotky nájdete na konci článku*****

Nebolo to tak, že by som vedome vyhľadala skúsenosť so žabou, naopak žaba si našla mňa. A ja som cítila, že to tak má byť a nechala som sa (z)viesť.

Octavio je doktor medicíny, ktorý sa stal šamanom, aby liečil ľudí. Používa k tomu, ako on hovorí, dar matky Zeme. Je to jed z výlučkov ropuchy Sonorskej, ktorý je najsilnejším psychadelikom na svete.

Príprava na ceremóniu v Španielsku bola zahmlená, na tento zážitok sa nedá pripraviť. Nie je to pre každého a treba si to dobre premyslieť. Čítala som Octaviovu knihu The Toad of Dawn, bola som na filme Bufo Alvarius The Underground Secret, prezerala som si jeho kanál na YouTube. Tento muž na sociálnych sieťach neskýva vôbec nič, čo sa týka jeho práce a ja sa čudujem, kde sa v ňom berie toľko odvahy.

Pobyt trval päť dni, staralo sa o nás dokopy asi desať certifikovaných facilitárov. Octavio sa objavil počas hodiny extatického tanca. V ten deň sme všetci štyridsiati absolvovali Kambo ceremóniu. Tá má za úlohu pripraviť človeka na Bufo, prečistiť ho psychicky aj fyzicky. Nikdy som necítila takú chuť žiť zdravo ako po tomto obrade. Všetko, čo do svojho tela vložíme, v nás zostáva ako informácia. Naše telo je náš chrám.

Bola som prekvapená jeho výzorom. Vyzeral omnoho štíhlejšie a mladšie, ako som si ho pamätala z fotiek a z filmu. Skromne a s úsmevom mi podal mi ruku: "Hello, I am Octavio. " Vybuchla som smiechom ako nejaká puberťáčka. Ako keby sa ešte musel predstavovať. Nemusel, ale chcel. Svojou energiou ovládol celú miestnosť, tancoval a usmieval sa pritom tak neuveriteľne milo a chlapčensky, že som sa cítila ako na tancovačke v skautskom tábore. Okrem toho, že je to naozaj pekný človek, má aj neuveriteľnú charizmu, ktorá sa od jeho zjavenia niesla v priestore a prenikla do duší všetkých zúčastnených.

To čo ma očarilo ešte viac, bol štýl jeho práce. Nikdy som ešte u doktora nevidela taký záujem o človeka, takú silu a neuveriteľnú dávku sústredenia, ako u neho. Octavio je neuveriteľne milý človek, ale aj otcovsky prísny zároveň. Prekvapil ma jeho zmysel pre humor, niekoľkokrát za deň rozosmial celé osadenstvo. Je úžasné ho sledovať, už len pobyt v jeho prítomnosti mal na mňa citeľne liečivý účinok. Je to človek, ktorý nehrá žiadnu rolu. Na jeho tvári by ste márne hľadali nasadenú nejakú masku. Odľahčuje vážnosť veci tým že si neustále strieľa zo seba aj ostatných a mne odrazu život pripadá ako obrovská zábava. Srší z neho neuveriteľná energia lásky, dobra a starostlivosti, ktorá ma donútila zamyslieť sa, prečo sa takto nemôžu ľudia k sebe navzájom správať aj v bežnom živote.

Dávnejšie som pri jednej meditácii videla muža s tmavými vlasmi po ramená, zviazanými do gumičky. Sedel s lakťami opretými o kolená a pozeral sa na hodinky. V pozadí sa točila oranžová guľa. Spýtala som sa v duchu kto to je. Hneď som dostala odpoveď: "To je ten pravý. " Pýtala som sa ďalej: " Čo to robí?." Dostala som ďalšiu odpoveď: "Čaká kým sa dostaneš na jeho úroveň." Pozerala som sa na neho, ako tam čaká. Pýtala som sa samej seba, ako sa cítim, keď na neho pozerám. Moje srdce zaplavila vlna obrovského šťastia a lásky, až som sa rozplakala. Odvážila som sa spýtať, či sa mu vyrovnám. Oranžová planéta zosivela, prestala sa otáčať a ja som mohla vidieť jej hlboké čierne krátery. Ten pocit lásky vo mne však zostal a začala som intenzívne pracovať na svojom duchovnom rozvoji. Nie kvôli tomu, že by som chcela byť s tým mužom, ja som chcela byť Jedno!

Ja ani neviem, ako sa to celé udialo. Na svoju žabaciu premiéru som čakala jeden a pol dňa. Nikto si nebol istý, kedy pôjde. Celé sa to zomlelo strašne rýchlo. Octavio sa ma spýtal na zámer. Chcela som tvoriť len dobré veci pre seba a pre ostatných, odstrániť rodinnú kliatbu. Povedala som mu o drogách ale aj o mojom zámere liečiť ľudí svojimi obrazmi. Neplánovala som mu o svojej drogovej skúsenosti povedať, pretože som vedela, že drogy nenávidí. Žaba ho samého vyliečila zo závislosti na drogách. Niečo silnejšie ako ja, ma donútilo povedať všetko, čo bolo treba.

Octavio k svoje práci potrebuje slnko. Otočili sme sa spolu oproti žlto oranžovej guli. S rozpaženými rukami sme hlbokými nádychmi vdychovali kyslík do pľúc. Priložil mi sklenenú fajku k ústam a kázal ťahať. "Pomaly, pomaly, zadrž dych." S absolútnou dôverou som zverila svoj život do rúk muža, ktorého som videla prvýkrát v živote. Ešte nikdy som necítila takú odovzdanosť. Maximálne som verila medicíne aj svojmu šamanovi, ktorého som dva dni pozorovala pri práci. Ani na jednu sekundu nezapochyboval, hoci každého telo reagovalo inak.

Niektoré príbehy boli plné lásky, iné prezrádzali strach, či boj človeka samého so sebou. Nástup bol veľmi rýchly. Uniesla ma neuveriteľne silná energia plná farieb a geometrických tvarov. Pohltila moje ego, vymrštila moje JA z tela von niekam, kde neexistuje ilúzia oddelenosti od energie tvorenia. Ja sama som bola tou energiou. Pocítila som neuveriteľný pokoj, slobodu a prepojenie so všetkými ľuďmi a všetkým vo vesmíre. Nachádzala som sa v mieste, kde neexistuje nič a zároveň všetko. Energia sa vírila, prebublávala, prenikala do mňa a skrz mňa, zas von do všetkého. Octavio mi spieval do ucha šamanské piesne, ja som ich však nepočula. Odovzdala som sa zvukom tečúcej vody, zurčiaceho vodopádu a tónom božskej imaginácie.

Myslím, že som prišla na to, ako medicína funguje. Odstaví ego, ktoré má za úlohu nás chrániť od vecí, ktorých sa bojíme. Úlohu ega sme si zidealizovali. Bez neho sa pozeráme na našu nahú dušu, takú aká v skutočnosti je. Bez prikrášľovania. Vidíme veci také aké v skutočnosti sú. Sme postavení zoči voči vlastným strachom , ale aj tajomstvám. Niet divu, že sa človek zľakne černoty vlastnej duše. Postavený zoči voči všetkému, čo kedysi zakopal pod čiernu zem. Doteraz ho ego chránilo, ale teraz si už musí pomôcť sám. Keď však naberie odvahu pozrieť sa bližšie, zistí, že sa nie je čoho obávať. Strach sa rozplynie a prichádza zmierenie. Zisťuje, že za svoj strach si mohol sám. Všetko, čo sme kedy prežili je len skúsenosť, ktorá vo svojej podstate nie je pozitívna ani negatívna. Škodí nám pocit strachu, prostredníctvom ktorého sme si vystavali múry. Majú nás majú chrániť proti bolesti. Ego len chce, aby sme boli stále šťastní. Ale spravilo nás to naozaj šťastnými?

Octavio hovori: "Ak tomu budeš vzdorovať a udržiavať sa v bolesti a strachu, tak ti bude život prinášať stále viac a viac skúšok a trápenia. Len ty sám si tvorcom svojho života. Musíš sa najskôr postaviť svojmu starému ja."

Nebola to príjemná skúsenosť. Stretla som sa so svojimi démonmi. Väčšina medicíny ide klientovi, zvyšok si dá sám Octavio a tak sa na klienta napojí. Je to potrebné, aby vedel, či sa človek nachádza mimo svojho tela. Podľa jeho reakcií vidí, či prežíva lásku alebo zvádza boj s temnotou. Svojou či kolektívnou. Myslím, že videl aj môj strach. Keď už som myslela, že zomieram, fúkol mi do nosa milované aj nenávidené Rapé a bolo po všetkom. Je to indiánsky popol zmiešaný s tabakom a bylinami, podľa vlastného uváženia šamana. Má za úlohu vrátiť klienta naspäť do tela.

Takýto zážitok nie je pre žiadne citlivky, ani pre ľudí, ktorí majú problém odovzdať sa niekomu do rúk. Nepamätám sa však, či som svoj boj so zlom dobojovala až do konca. Zmierenie nakoniec prišlo počas integračného procesu, ktorý je často krát náročnejší ako samotný trip. Medicína pracuje najsilnejšie prvé štyri týždne. Neodporúča sa piť alkohol, brať drogy, dokonca slabší joint marihuany dokáže privolať Bufo stav. To bez šamana nechceš.

Prvé dve noci po obrade boli najhoršie. Do snov mi prichádzali vízie geometrických tvarov, striedali sa pocity zimy a chladu. Cítila som sa neuveriteľne unavená, ale nemohla som spať. Prvú noc ma prebudil strach. Spomenula som si na dobré rady skúsenejších, že všetko čo príde treba rozdýchať. Druhá noc bola ešte horšia. Vrátili sa mi do snov démony z temnoty. Video z mojej ceremónie som ešte stále nevidela, no stále viac ma premáhal pocit, akoby som počas svojho výletu bojovala s diablom. Na väčšinu priebehu ma však postihla amnézia.

Ďalšie dni prebiehali neuveriteľne pokojne a ja som sa cítila ako prázdna nádoba, bez emócií. Z času na čas som pocítila zmeny v energiách, niečo vo mne pracovalo. Aj teraz som sa rozhodla absolútne dôverovať, neposudzovať a nehodnotiť. Bolo mi ľúto, že som nezažila pocity lásky a radosti, tak ako tí, čo prežívali nekonečnú lásku, ktorú si zadali vo svojom zámere. Uvedomila som si, ako veľmi mi v mojom živote chýba láska.

Keďže mi Octavio potvrdil, že obrazy vedia liečiť a kázal mi poslať zopár ukážok. Spravila som tak a poslala som ich na jeho osobný profil na Facebooku. Keďže už prešiel týždeň bez odpovede, začala som bojovať medzi svojou hrdosťou a túžbou po jeho názore. Vedela som, že keby sa k tým fotkám nedostal, povedal by mi: "Mala si skúšať silnejšie." Bola to úloha, ktorú mi dal a ja som ju musela splniť, bez ohľadu na to, čo sa mi snažilo vnuknúť moje ego. Rozhodla som sa mu napísať mail. To som však už nemusela, pretože do hodiny ma čakala jeho odpoveď: "Milujem ich! Ja vždy každému posielam lásku."

Prešlo mnou neuveriteľné šťastie, radovala som sa ako dieťa a svojou radosťou som nakazila aj spolubývajúcich. Stali mojim zrkadlom. Keď som videla, akí sú šťastní, moje srdce sa naplnilo ešte väčším šťastím. Bol to nádherný pocit. Napísala som mu správu, kde som popísala zmeny, ktoré sa udiali v mojom živote. Stratila som chuť na alkohol, cigarety a drogy som začala nenávidieť, pretože mi pripomínali démonov, s ktorými som bojovala. Poslal mi povzbudzujúcu hlasovú správu: "Veľmi sa teším tvojim zmenám, drž sa ďalej od drog, zlej spoločnosti a situácií, ktoré ti pripomínajú minulosť. Pokračuj na svoje ceste k novému životu, Axatipe!"

V tom okamihu som pochopila, čo sa vo mne otvorilo. Týždeň vo mne prebiehal proces zmeny. V mojom srdci predtým nebola žiadna láska. To málo čo z nej ostalo, bolo pochované na jeho dne. Láska pre mňa bola vždy spojená s bolesťou. Odchod otca, nešťastné lásky, nenaplnené priateľstvá, sklamania. Vytvorila som si ochrannú bariéru. Do môjho srdca neprenikol ani jeden lúč jej svetla. Pochopila som prečo mi tak dlhú dobu nevychádzali vzťahy. Nemôžeme čakať lásku od ostatných ľudí, keď ju nevieme prejaviť ani sami sebe. Blok bol uvoľnený a moje srdce zaplavila nekonečná láska ku všetkým a ku všetkému. Predovšetkým samej k sebe. Od šťastia sa mi chcelo plakať aj smiať zároveň.

Táto medicína funguje na pozitívnom princípe rovnako ako celý vesmír. To je dôvodom Octaviovho sebavedomia. Dať si žabu, je ako vedome sa postaviť zážitku smrti, našťastie bez fyzickej bolesti. Viem to, pretože môj otec prekonal dva týždne na to infarkt. Stretnutie so smrťou ho postavilo pred rovnaký integračný proces. Jeho priateľka mi povedala: " Tento zážitok ma rozložil na márne kúsky a ja sa teraz skladám znova." Presne tak sa ja cítim po žabe, skladám sa však postupne. Pochovala som svoje staré ja. Ako keby som sa rodila znova. Znovuzrodenie je ten správny výraz.

Človek je postavený pred pravdu, ktorá často krát rúca všetky jeho doterajšie znalosti ako domček z karát. Je to vďaka vysokej dávke DMT, ktorú má každý človek prirodzene vo svojom mozgu. Matka príroda nám ju zanechala v niektorých posvätných živočíchoch a rastlinách.

Octavio je ten muž pred oranžovou guľou, ktorého som videla vo svojej vízii. Bol to pre mňa ten pravý človek, na odhalenie môjho pravého Ja. Jemný, citlivý ale aj prísny a dôsledný. A okrem toho neuveriteľne krásny človek. Je to muž, ktorý ma naučil milovať. Pretože milovať neznamená niekoho vlastniť. Milovať pre mňa už teraz znamená otvoriť sa a dôverovať. Odvtedy ho nosím každý deň vo svojom srdci. Inšpiruje ma pri všetkom čo robím, hoci pri mne fyzicky nie je. Stačí keď zatvorím oči a uvidím jeho tvár, pocítim neuveriteľné spojenie. Počujem ho hovoriť: "Medzi mnou a tebou nie je rozdiel. Všetci sme jedno."

Prave som sa zaľúbila..4 hodiny po mojej bufo ceremónii
Prave som sa zaľúbila..4 hodiny po mojej bufo ceremónii


Moja kniha od Octavia je už značne osúchaná, čítam ju už niekoľkýkrát
Moja kniha od Octavia je už značne osúchaná, čítam ju už niekoľkýkrát
Casa de Salud, spirituálne a skromné miesto
Casa de Salud, spirituálne a skromné miesto
Západy sme sledovali všetci spolu ako rodina. Najväčšou hviezdou večera bolo vždy slnko
Západy sme sledovali všetci spolu ako rodina. Najväčšou hviezdou večera bolo vždy slnko
Za Octaviom chodia ľudia z celého sveta kamkoľvek sa pohne
Za Octaviom chodia ľudia z celého sveta kamkoľvek sa pohne
Aj smrť je súčasť života a niektoré zákutia ju tu nápadne pripomínajú
Aj smrť je súčasť života a niektoré zákutia ju tu nápadne pripomínajú
Obrady sa konali pri tejto podobizni hlavy draka
Obrady sa konali pri tejto podobizni hlavy draka
Indiánsky prášok Rapé rozdeľuje ľudí na dve skupiny, na tých čo ho milujú a tých čo ho nenávidia
Indiánsky prášok Rapé rozdeľuje ľudí na dve skupiny, na tých čo ho milujú a tých čo ho nenávidia
Leah je úžasný človek, každému pomáhala na jeho ceste
Leah je úžasný človek, každému pomáhala na jeho ceste
Kolektívna láska a štastie po obrade
Kolektívna láska a štastie po obrade