PREČO NAMIESTO DOVOLENKY V ZAHRANIČÍ, TRÁVIM LETO DOMA?

20.06.2023

Článok je napísaný na základe vlastnej skúsenosti s cieľom inšpirovať.

1. Financie

Ako turistka/ dovolenkárka som často mávala pocit, že sa mením na prasiatko, z ktorého mince len tak vypadávajú od cesty na letisko, presun z miesta na miesto (aj keď to bolo len pár metrov) až po občasné krádeže na hoteli, či vo verejnej doprave. Neustále nekončiace platenie aj za nezmyselné veci, za ktoré by ma doma ani nenapadlo platiť. Častokrát som utrácala za veci, ktoré ani som nepotrebovala, lebo som predsa na dovolenke a teraz si mám "rýchlo užívať". A ten pocit ani nikdy dlho nevydržal. Ak svoje peniaze miniem doma, tak mám dobrý pocit, že pomáham domácim podnikateľom, ich situácia po koronke je náročná. Čo je minuté doma, to sa počíta.

2. Príšerne veľa ľudí všade a teplo, neskutočné teplo

Doma (v mojom prípade v okolí BA ale v podstate na celom Slovensku je možné nájsť vodné plochy, krásne jazerá aj rieky, v ktorých sa dá kúpať. Ak sa zaujímate tak dokonca objavíte pieskové pláže, kde cez týždeň nebude nikto. Dá sa tam kempovať a stretnete len domácich, možno aj rybárov, s ktorými si môžete "pokecať" . Takto som trávila minulé leto pri rieke Váh a bolo to lepšie ako hocijaká exotika. A u nás sa tie teploty vydržať ako tak dajú. Ja osobne som zimný typ, teplo mi nerobí dobre. Keď mi je moc teplo, presuniem sa do vyššej nadmorskej výšky na sever alebo sa schúlim do nejakej jaskyne či doliny a je mi tak  fáááájn.

3. Zdravie

Naučila som sa chrániť si svoju imunitu a črevnú mikroflóru, tým, že ju nevystavujem extrémom. Na dovolenke som často porušovala svoju diétu (som bezlepková a lakto-intolerant), pretože som tam nedostala svoje štandardne kvalitné potraviny, ktoré doma kupujem len v overenej kvalite. Tiež som mávala tendenciu porušiť svoj bez-alkoholový režim. O klimatizácii všade ani nehovorím. Moje telo sa ešte dlho po takejto dovolenke spamätávalo. Samozrejme aj pri cestovaní sa na toto všetko dá myslieť a naučiť sa zobrať si napríklad hrubý sveter do lietadla. 

4. Leto trávim s priateľmi a so susedmi 

Poznám veľa slobodných mamičiek a rodiniek, ktorí sa často hanbia za to, že na drahé dovolenky nemajú. Moja kamarátka Katka aj ďalšie šikovné žienky, ma učia ako neminúť veľa peňazí a dopriať de´ťom super letný zážitok aj na dvore pred barákom. Minulú sobotu sme zobrali bajky naložené jedlom a vecami na kúpanie a vybrali sme sa na hrádzu do Petržalky. Deti to zvládli až do Čuňova na jazero, kde sa čľapkali ako po mori. Moji susedia sú extra inšpirujúci. Cez leto si nafúknu pod stromami bazén a letné horúce dni trávia pod stromami medzi našimi domami v Krasňanoch. 

5. Ekológia

Môžete celý rok triediť odpad a hľadať spôsoby ako šetriť planétu, ale ak potom nastúpite na krátky let, tak vaša uhlíková stopa vystrelí ako raketa. Pričom sa tam dalo dostať aj vlakom alebo sa s niekým zviesť. V okolí BA kde ja žijem a verím, že aj inde je veľa cyklo-trás a je to úžasný pocit naučiť sa, že nemusím ísť ani všade autom. Cestovanie vlakom a "bajkom" si v lete užívam. Určite sú z tohto pravidla aj  výnimky, napríklad,  keď niekto pracuje v zahraničí a ide navštíviť domov rodinu. 

6.  Zariadiť si život tak, aby som nepotreboval/-a, z neho dovolenku. 

Pamätám si na časy v  "korporáte" . Posledné roky som bola permanentne vyhorená, čakala som na každú  dovolenku, ako na spasenie a minula som tam všetky svoje úspory, len aby som sa vrátila vrátiť do toho istého "shitu". Aj s tým, čo ma počkalo, hmmmm. Po každej dovolenke som mala chuť podať výpoveď na  zachovanie fyzického a psychického zdravia. Začala som si klásť otázku: "Plním si svoje poslanie na tejto zemi? Naozaj vykonávam svoju prácu snov? Som v práci šťastná?". Keď som sa už niekoľkokrát v práci nervovo zrútila, začala som s tým konečne niečo robiť. Dala som výpoveď.  Dnes plním svoje poslanie, pracujem z domu a  mám čas na rodinu a na všetky aktivity, ktoré chcem robiť.  Ak by ste chceli s tou témou inšpirovať ,  objednajte sa ku mne na Konzultáciu a Energetickú diagnostiku, kde sa pozrieme spolu na možnosti, ako si odblokovať hojnosť v plnení svojho  poslania. Prípadne akým spôsobom si blokujete hojnosť vo svojej súčasnej situácii.

7. Zbavme sa potreby porovnávať sa. Nadobro.

Častokrát nikam ísť ani nepotrebujeme ale ideme tam, pretože sme to videli u priateľov alebo na sociálnych sieťach. Verím, že týmto článkom pomôžem uspokojiť  "vnútorného porovnávača a kritika" tým z vás, ktorí tento rok na dovolenku nemajú a nechcú sa sa zadlžovať.  Alebo jednoducho len chcú získať nové skúsenosti, otvoriť sa novému, tak ako ja.

Prajem vám krásne leto, plné lásky a pohody - doma. 

Vaša Luu