Ako zvládať stres pomocou dychových cvičení

Zhlboka sa nadýchni. Vydýchni. A začni čítať...
Ako sa máte? - Ja naozaj rýchlo a v poslednej dobe v permanentnom strese z osobných, pracovných ale aj finančných dôvodov. Veď to prežívame v nejakej podobe teraz všetci.
Termíny, očakávania, povinnosti ale aj nepredpokladané problémy a krízy – to všetko môže spôsobiť, že naše telo aj myseľ ostávajú v neustálom napätí. Nie všetko sa dá splniť hneď a tak sa aj ja učím púšťať kontrolu a prijímať to také, aké to je..
Jednoduchý, no veľmi účinný nástroj, ktorý máme všetci stále pri sebe, je dych. Správne dýchanie dokáže zázraky. Pomáha spomaliť pulz, uvoľniť napätie v tele a upokojiť rozbúrenú myseľ. Pustiť kontrolu pekne s výdychom..."Aaach, a ono to raz príde a úplne sa odovzdávam plynutiu života cez seba a umožňujem veciam len tak plynúť bez toho, aby som ich držala, hoc už nemusím."
Uvedomujem si, že ani ja nedýcham vždy správne a zabúdam na to pri všetkých tých povinnostiach a veciach čo sa dejú (na celoplanetárnej aj kozmickej úrovni) myslieť. A to sa mala rozšíriť naša mozgová kapacita, haha.
Často si celé hodiny a niekedy aj celý deň, až kým si nesadnem do meditačného sedu, nespomeniem, že mám venovať pozornosť tomu, či správne dýcham. A pritom dych je to prvé najdôležitejšie, čo potrebujeme na prežitie odkedy sme prišli na tento svet. Tak čo tak to spoločne teraz zmeniť?

Aj vy ste si všimli, že sme si akosi zvykli na permanentný stres a už si ani neuvedomujeme je ho účinky, berieme ho ako samozrejmosť tejto doby. Ale nie, nie je to v poriadku a určite by sme sa s tým nemali zmieriť. Prečo? - Lebo telo trpí.
Keď sme v strese, náš dych sa zrýchľuje, je plytký a nevedomý. Telo sa dostáva do režimu "bojuj alebo uteč". Vedomé dychové cvičenia však aktivujú opačný – parasympatický nervový systém, ktorý je zodpovedný za odpočinok a regeneráciu. A to je presne to, čo potrebujeme.
V tomto článku vám ponúkam 3 jednoduché dychové cvičenia na zvládanie stresu, ktoré pomáhajú mne aj mojim klientom pred dotykovými terapiami uviesť telo do rovnováhy a prítomného okamihu. A mali by sme si ich postupne všetci zaviesť aj do každodennej reality. Nielen, keď sa niekto pozerá..

4-7-8 dýchanie
Toto cvičenie pomáha okamžite upokojiť nervový systém. Môžeš ho použiť kedykoľvek – pred spaním, v práci, či po náročnej situácii.
Ako na to:
-
Nadýchni sa nosom na 4 sekundy
-
Zadrž dych na 7 sekúnd
-
Pomaly vydychuj ústami na 8 sekúnd
-
Opakuj 4–8 cyklov

Dýchanie do brucha (brušné dýchanie)
Pomáha pri úzkosti a uvoľňuje napätie v celom tele.
Postup:
-
Polož si jednu ruku na hruď a druhú na brucho
-
Nadýchni sa nosom tak, aby sa zdvihla iba ruka na bruchu
-
Vydýchni ústami, pomaly a vedome
-
Pokračuj 2–5 minút
Tip: Toto cvičenie je ideálne praktizovať ráno alebo pri zaspávaní.

Box breathing (krabicové dýchanie)
Používajú ho aj špeciálne jednotky na zvládanie extrémneho stresu. Vyrovnáva telo aj myseľ.
Ako na to:
-
Nadýchni sa na 4 sekundy
-
Zadrž dych na 4 sekundy
-
Vydýchni na 4 sekundy
-
Zadrž dych na 4 sekundy
-
Opakuj minimálne 4 kolá

Vedome dýchaj, vedome ži
Dych je mostom medzi telom a mysľou. Je to prvý krok k návratu do prítomnosti. Ak si začneš pravidelne všímať svoj dych, získaš mocný nástroj na zvládanie každodenných výziev. Nepotrebuješ nič špeciálne – len chvíľu ticha a ochotu spojiť sa so sebou.
Ak chceš prehĺbiť prácu s dychom, pozývam ťa na individuálne stretnutie Liečivá sila dychu, kde sa naučíš, ako pomocou dychu uvoľniť hlboko uložené emócie a napätia z tela.
Pomocou tejto hĺbkovej dýchacej techniky spojenej s prácou panvy dokážeme preraziť bariéru vedomej mysle (obranné mechanizmy) a dostávame sa tak hlboko do podvedomia, kde je možné uzdraviť hlboko a veľmi pevne zakorenené traumy, ktoré môžu prameniť až z prenatálneho obdobia.
Teším sa na Vás v mojom liečivom priestore..
Autor: Lucia Jasna Glejteková