5 Mýtov o Tantre

27.06.2024

Volám sa LUCIA JASNA GLEJTEKOVÁ a som autorkou a sprievodkyňou metódy "Tantra Cesta - Umenie vedomého dotyku a dychu. " Od roku 2021 sa venujem témam ako "Uzdravovanie sexuality a závislostí", "Vedomý dotyk a vedomý dych", "Uzdravovanie pomocou Zmyslov a Elementov" Mojím zámerom je uzdravovať do HARMÓNIE na úrovni Telo-Myseľ-Duch. V článku sa dozviete, ktoré nepravdy o Tantre sa najčastejšie šíria. Rozhodla som sa ich osvetliť.

Veľmi by som si priala, a niekedy sa naozaj stávajú zázraky, hlavne u ľudí, ktorí na svojom rozvoji pracovali už dlhšie aj inými technikami osobného rozvoja (dnes už ich je veľmi veľa a každý si nájde to svoje, čo mu funguje).  Častejšie sa však stáva, že trvá niekoľko mesiacov až rokov, kým vidíme výsledok nášho putovania. V prípade Tantrickej cesty vidíme zmeny najčastejšie vo svojej životnej energii (nielen, že jej máme dostatok, ale ju vieme aj správne nasmerovať a zostať v harmónii, nevybúchať sa).  Ďalej vo vzťahoch (dávame si konečne hranice, vzťahy nás podporujú a ľudia nás konečne prijali, takých, akí sme).  Ale často to vidíme napríklad aj v peniazoch a hojnosti (napríklad zistíme, čo chceme robiť a napĺňame tak svoj životný potenciál a poslanie duše). 

Je to cesta, ktorá vyžaduje trpezlivosť. Tantra, tak ako aj ostatné filozofické smery, duchovné techniky a techniky osobného rozvoja či medicíny, nám "len" prináša nástroje, ako sa uvoľniť z "Matrixu", sprítomniť a stíšiť sa. Začať načúvať samému sebe. Ukazuje nám realitu, tak ako to práve teraz v sebe naozaj máme. A či dokážeme prijímať (napríklad dotyk, energiu, medicínu životnej energie) a púšťať rôzne bloky, presvedčenia a ťažké energie. Tantra má schopnosť krásne nám ukázať, aké emócie, myšlienky v sebe držíme a akým spôsobom ich potláčame. Na začiatku skoro vždy pracujeme na obranných mechanizmoch, ktoré ako "človek západný" máme veľmi silno vštepené (obrana, kontrola, tlak, boj, stuhnutie).

Tantra je celoživotná cesta. Ale keď sa po nej raz vydáte, už nič nebude také, ako predtým.

Slovo "TANTRA" pochádza so "Sanskrtu" (staroveký indický jazyk) a znamená vedomie, napojenie alebo aj sieť. Podľa mňa, a schválne si to navnímajte sami za seba, neexistuje "pravá" a "nepravá" Tantra, pretože tantra je o spolu-vytváraní prítomného okamihu a jeho akceptovaní "presne taký, aký je". Je toľko "Tantier", koľko je ľudí na svete. Rozdiel je možno len v hĺbke vedomia alebo v tom, ako sme vybalansovaní, alebo čo všetko dokážeme navnímať a vo svojom vedomí obsiahnuť. Čím sme prítomnejší (teda sústredíme sa presne na to, čo v tejto chvíľu robíme a nie sme v odpore s tým, čo prežívame, nech je to už čokoľvek), tým vedomejší dotyk dokážeme dať. Ale aj to sa môže meniť a skúsení tantrici vedia oddeliť, čo je ich a čo nie je ich. A poslať všetky rušivé elementy preč. Doslova ich vykopnúť za dvere.  Prijímajúci a dávajúci vytvárajú energetické pole, kde, keď sa dokážu uvoľniť a pustiť svoje predstavy a očakávania, budú môcť byť svedkami uzdravovania, ktoré cez nich dokáže prechádzať. A to vďaka tomu, že dokázali všetko chcenie pustiť. Krásne však? Je to vlastne také čaro nechceného. 

Tantrická masáž, je teda masáž, kedy je dávajúci absolútne prítomný, dáva si pozor, aby jeho pozornosť nebola ničím odvedená od toho, čo robí, teda aj od toho, kde sa jeho vedomie práve nachádza.

Ak je to "tu a teraz", tak robí tantra masáž. Je napojený na svoje vedomie, čo je opakom nášho ne-vedomia, teda časti našej mysle, ku ktorej nemáme celkom prístup, teda nás ľahko manipuluje. Je to umenie PRÍTOMNÉHO OKAMIHU. Len vedomý dotyk dokáže liečiť našu dušu.

"Ach tá tendencia dosiahnuť vo všetko dokonalosť, kým niečo začneme robiť. Kým niekomu začneme dôverovať. Hádajte čo, aj terapeuti a sprievodcovia majú svoje "nevyriešiteľné" problémy, niekedy sú tiež slabí a na dne a tiež mávajú svoje temné stránky. Len, na rozdiel od iných, sa už prijali takí, akí sú a nepotrebujú svoje negatíva skrývať. Prestali sa hanbiť a posudzovať za to, ako vyzerajú alebo čo o nich hovoria druhí. A hádajte čo, keď to prestali riešiť a prijali sa presne takí, akí sú, tak ich prijali aj ostatní...

V našej kultúre sme zvyknutí rozhodovať sa na základe sympatií alebo antipatií a dovoliť tomuto pocitu, aby smeroval naše rozhodnutia, či niečo urobiť alebo neurobiť, či sa rozhodnúť pre kúpu produktu od toho alebo onoho predávajúceho na základe sympatií. Stalo sa vám už niekedy, že ste kúpili niečo, čo ste potom oľutovali? A to len kvôli kamarátovi, kamoške, ktorí mali neodškriepiteľné argumenty, prečo to aj ty musíš mať? Podľahli ste a neskôr ste to aj oľutovali. 

Tieto rozhodnutia sú často iracionálne a vedené čisto z nášho podvedomia, o ktorom sme si už napísali, že k nemu v bežnom stave nemáme prístup. Často sa mi stane, že mi zavolá klient alebo klientka a hovorí mi: "Neviem prečo, ale cítim, že k tebe mám prísť.", alebo "Snívalo sa mi s tebou, daj mi termín."

Čo keď nám je niekto sympatický/nesympatický z dôvodu, že v podvedomí nám jeho výzor/pach/, správanie spúšťa minulú traumu alebo naopak spomienku na príjemný zážitok, ale s realitou a s produktom/službou/zážitkom to nemá nič spoločné? A blokujeme si zbytočne niečo, čo by nás mohlo obohatiť? 

Tantra ma naučila prijať samú seba a tiež prestať hodnotiť a posudzovať. Namiesto toho sa učím dať svojej mysli stopku a len si počkať, čo povie srdce. Začala som opäť dôverovať svojej intuícii, telu a vnímaniu.. som v oveľa väčšej harmónii sama so sebou aj so životom.  

Zďaleka to nie je len o hnietení svalov pomocou oleja... Tantrický dotyk nie je ničím obmedzený... ale je dobré poznať nejaké tie techniky, ktoré potom môžeme kombinovať a dopĺňať napríklad aj dychom, hlasom, trasením a podobne. Niektoré techniky dokonca vedia priniesť zážitok tzv. celotelového orgazmu (liečivý mimotelový zážitok absolútneho blaha, spojenie s posvätnou sexualitou, kozmický orgazmus). Takýto stav uzdravuje na mnohých úrovniach. Najskôr je však potrebné popracovať na blokoch, ktoré by bránili uvoľniť sa na úrovni telo-myseľ-duch.

Táto technika sa volá "Tantrické odblokovanie & Energetický orgazmus." Mojím učiteľom bol kouč sexuológ Andrew Barns. Veľmi rada ju kombinujem s jemným dotykom, energetickým dotykom, dynamickými ťahmi a podobne. Niekedy povzbudzujem klienta/klientku k vlastnému pohybu, teda nech sa telo hýbe tak, ako potrebuje, či je to tras, natiahnutie, prehnutie tela a podobne. Tu nám už vstupuje "Kundalíni" energia do tela a my jej dovolíme plne sa rozvinúť...

Tantra je tiež práca s energiami a čistenie jednak seba a kolektívneho poľa cez seba. Ak tantra masérka alebo tantra sprievodkyňa nevie pracovať s energiami a čistiť sa, môže sa stať, že jednoducho vyhorí a nebude môcť ďalej s tantrou pracovať. Je tu riziko tiež zdravotných a osobných problémov v hmote, s emóciami a podobne... Je nutné myslieť na svoj rozvoj a energetickú očistu a prispôsobiť tomu výber klientov. 

Vo svojej práci som sa stretla s tým, že ľudia podceňujú schopnosti sprievodcov a prekvapí ich tzv. "integrácia", teda proces po terapeutickom stretnutí. Niekedy si proces sami najčastejšie zo strachu zablokujú alebo sa ešte viac paralyzujú, pretože ich prekvapí, že sa niečo deje, hoci na to vždy upozorňujem. Preto každému odporúčam postupovať čo najjemnejšie k sebe, vždy všetko konzultovať s terapeutom. Jednoducho nebáť sa ozvať, pretože aj najlepší terapeut môže nie celkom presne odhadnúť situáciu. Je to o spolupráci, komunikácii a dohode. 

Práca s posvätnou sexuálnou energiou je jednou z najsilnejších a najtransformatívnejších techník, aké tu vôbec máme k dispozícii. Netreba podceňovať fázu tzv. "integrácie", teda prechodu z navýšenej vibrácie a jej zlaďovanie sa s bežnou realitou, teda tým, ako dokážeme naučené preniesť do svojho života. Je potrebné informovať o zmenách po tantrickej terapii a prípadne požiadať svojho terapeuta o pomoc. 

Tantre a práci s posvätnou sexuálnou energiou sa venujem v súkromí od roku 2019, kedy som stretla svojho bývalého partnera Tomáša Fodora, ktorý študoval u veľkých mien tantrického sveta Johna Hawkena a Alana Lowena. Ako spolu-terapeut a partner ma naučil všetko, čo som stihla absorbovať. Neskôr som absolvovala školenie De-Armouring u Andrewa Barnsa, Vedomú zmyselnosť s Robertom Silbertom z Havaja a ďalšie školenia, liečenia a pobyty, ktoré ma ovplyvnili. To najdôležitejšie školenie stále prebieha a je to moja súkromná Tantra cesta, ale aj dýchanie Rebirthing, práca s Elementmi a Silovými miestami Zeme, ktoré ma nabíjajú a čistia.  Napísala som E-book Uzdravovanie pomocou orgazmickej energie pre ženy a plánujem pobyt pre ženy, kde ženy získajú praktickú skúsenosť uzdravovania. 

Samozrejme som veľmi rada, keď mi moji klienti občas povedia, že si na sebe alebo na svojom partnerovi/partnerke vyskúšali niektorú techniku. Alebo nasledovali moje odporúčania a priniesli do svojej sexuality o niečo viac spomalenia a vedomia, dokázali vyliečiť svoje závislosti vďaka tomu, že si uvedomili, že majú nejaký problém.

Ako sprievodkyňa som počas terapie takým prietokovým ohrievačom alebo kanálom energie, ktorá prechádza mojím telom a rukami. Je to na prijímajúcom,  ako si dovolí sa do tohto procesu ponoriť a uvoľniť a ako s tým bude potom doma pracovať. 

Každý sa vieme Tantru nejakým spôsobom naučiť alebo ju aspoň začať vnímať a prinášať si do života určité "zásady" alebo "vedomie všímavosti", avšak je potrebné do toho priniesť disciplínu, inak sa to ľahko vytratí. Tantra sprievodca má tieto zásady vštepené, pretože je s nimi v kontakte každý deň. Stáva sa teda profesionálom vo svojom odbore, teda niekým, kto je takým svetielkom, majákom pre ostatných, ktorí by sa chceli zlepšovať.

Ak máte chuť sa učiť a ste pripravený na pokročilý zážitok, odporúčam absolvovať "Program 7 stretnutí - Tantra cesta" pre prežitok svojho maximálneho sexuálne-životného energetického potenciálu. 


Lucia Jasna

Umenie vedomého dotyku a dychu - Tantra Cesta

www.luciajasna.com