II. časť rozhovoru: O tantre, dychu a duši s Luciou Jasnou Glejtekovou pre Magazín Velvesa.sk

13.03.2023

Druhá časť rozhovoru s terapeutkou, tantra masérkou a šamankou Luciou Jasnou Glejtekovou. Pokračujeme v rozprávaní o tantrickej masáži, zmenách v živote klienta po absolvovaní energetickej masáže a dobíjaní vlastnej energie maséra, ktorý prostredníctvom dotyku pracuje predovšetkým s energiou klienta. 

Lucia, hovorili sme o práci v skupine a individuálne s klientom. Je rozdiel pracovať so ženou a s mužom? Používaš iný prístup a iné techniky?

Zo začiatku som mala pocit, že pristupujem k mužom a ženám odlišne. Aj som sa pýtala sama seba, prečo ženy idú na tantrickú masáž k žene? Napadlo mi, keď má žena naozajstný problém v sexuálnej oblasti, môže to byť sexuálna dysfunkcia, nevie sa uvoľniť... keby išla na masáž k mužovi, tak sa "sekne" ešte viac.

Žena si potrebuje nacítiť uvoľnenie. Pri žene má terapia viac liečivý charakter na traumy a bloky, ktoré jej bránia vôbec prijať svoju sexualitu, otvoriť sa jej. Ak sa žene stalo, že ju muži využívali pre sex, nepôjde k tantrickému terapeutovi – mužovi. Pre mňa ako ženu je to obrovská pocta, že ona mi dôveruje, dôveruje tomu ženstvu natoľko, aby sa otvorila a odvážila sa svoju sexualitu si navnímať. Pri žene vnímam jej jemnosť, krehkosť a zároveň obrovskú vďaku. Je to ťažké opisovať slovami, pretože pracujem viac v energiách a emóciách.

Muži mávajú iné zámery (na začiatku terapie sa stanovuje zámer). Veľa mužom chýba dotyk, ženská prítomnosť, že ich žena vypočuje, alebo že sú vôbec vnímaní v prítomnosti ženy. Nepotrebujú neviem čo, chcú byť v prítomnosti ženskej esencie, láskavosti, chcú byť láskavo vypočutí, a to, že sú ženou prijímaní.

Je to vlastne akoby to isté a predsa iné. A ešte pri každom jednom človeku je to iné. Naposledy sa mi stalo, že som mala na terapii ženu, ja som sa odovzdala plynutiu energie, bola som úplne mimo svoju myseľ a zrazu som si uvedomila, že ju masírujem a vnímam v tomto momente ako keby bola muž.

Čo má človek očakávať po absolvovaní tohto typu terapie? V akých oblastiach života nastane zmena?

Závisí aj od zámeru a toho, ako sa človek pripraví a ako vie ďalej pracovať s tým, čo mu bolo ukázané. Ako si to vie, takpovediac, odniesť domov a koľko času venuje integrácií, práci so sebou samým.

Je to individuálne, niekto si chce vylepšiť vzťahy. Ak je pozorný a otvorený pravde, vyjaví sa mu. Pri masáži sa dostaneme do stavu absolútneho uvoľnenia, padajú všetky konštrukty mysle a filter, cez ktorý vnímame seba a realitu. Dostávame sa do stavu mimo bežnej mysle, do hlbších vĺn, theta a delta. V týchto vlnách sa nám ľahšie prijíma vnútorná pravda a prichádzame na riešenia. Ak sa pred nimi neuzatvárame, ale ďalej s nimi pracujeme, vtedy terapia pomáha dlhodobo.

Mnoho ľudí príde s problémom, že nevedia, ako ďalej. Veľa si toho na seba naložili, sú unavení, zacyklení a nevedia, ako z toho von. Keď sa na túto oblasť pozrieme, dáme si zámer, pri masáži v hlbších vlnách získa klient odpoveď, ak je dostatočne bdelý. S odpoveďami vie človek ďalej pracovať, preniesť si ich do života.

Skôr by som povedala, že si odo mňa človek odnáša techniky, napríklad spôsob, ako dýchať a používať aj iné zmysly rovnako intenzívne ako zrak. Pri masáži sú oči zatvorené, viac vnímame ostatnými zmyslami. Takže po terapii zrazu napríklad lepšie chutí jedlo, lebo začnete jesť pomaly. V jemnosti a pomalosti je tá citlivosť, ktorú vieme preniesť do bežného života. Lepšie vnímanie nám dovoľuje lepšie sa uvoľniť, máme lepšiu náladu a aj tvoríme svoj život z vyššej vibrácie. A toto si vieme nacítiť pri masáži. Tým spomalením pri zavretých očiach zrazu vnímame zvuky, hudbu, dotyky... prejde nám to až do srdiečka.

Niekto napríklad zistí, že nemá erotogénnu zónu len okolo genitálií, ale že pri masáži zápästia zažíva úžasné pocity. Otvorením srdca sa mu neskôr pripomenie napríklad detstvo. Napadne ho zavolať mame a zrazu jej otvorene povie, že ju ľúbi a cíti sa pri tom veľmi dobre.

Takže ja by som to zhrnula takto: na terapiu prichádzajú ľudia s určitým zámerom, chcú zlepšiť vybranú oblasť života, ale po terapii s príjemným prekvapením zistia, že sa im polepšilo vo viacerých oblastiach. Proste im je celkovo lepšie.

Presne tak.

Ako si tantrická terapeutka dobíja svoju vlastnú energiu?

Ja mám hlboký vzťah k prírode. Som zemské znamenie, dobíjam sa v kontakte so zemou, s vodou. Chodím plávať, aj v zime, otužujem sa, chodím na hory, aj keď je škaredo.

Každú voľnú chvíľu využívam na to, aby som sa dobila v prírode, plus podarilo sa mi nájsť silové, energetické miesta. Tu v okolí je ich dosť veľa a ja tie energie cítim. Niektoré pochádzajú ešte od starých Keltov, hľadala som si o tom informácie. Sú to také malé Stonehenge, aj keď niektoré kamene už sú vekom popadané a vyzerajú ako náhodné zoskupenia. Tým, že sa zaujímam aj o šamanskú prácu, podarilo sa mi napojiť aj na bytosti, ktoré žijú okolo. Dobíjajú ma elementy, voda, zem, vzduch, slnko, oheň, aj môj pes.

Keďže sa pri práci ľudí dotýkam, mám potrebu neprenášať na seba cudzie energie. Ak sa mi stane, že mám zlú náladu, pýtam sa: Je to moje? A často krát mi príde odpoveď nie, nie je to moje. A to stačí.

Keď pracujem, energia preteká od Zdroja k ľuďom, ja som len prietokový ohrievač. Mám to nastavené v hlave tak, že vesmír a energia ma chránia. Veľa krát sa mi to potvrdilo, pretože tá energia zabránila niektorým ľuďom ku mne prísť. Vtedy veľmi ďakujem, lebo viem, že by mi to mohlo ublížiť. Krok číslo jedna je dôvera, nesmieš sa báť. Krok číslo dva je, ak už niečo na mňa preskočilo, použijem tú otázku, koho to je a ak to nie je moje, energeticky sa očistím. A ak by ani to nepomohlo, mám ľudí, ktorí mi pomôžu, ktorí sú stále pri mne

Lucka, ďakujem za zaujímavý rozhovor a prajem hojnú a spokojnú klientelu.

Zdroj: https://www.velvesa.sk/maser/o-tantre-dychu-a-dusi-s-luciou-jasnou-glejtekovou-ii-cast?fbclid=IwAR1Ia1GuNBVCgkW_L4gVM7Ohf2sfHsssneCpRqdLWMoYS5TnbEMyGghA11o